Stanowisko NCK ws. oddawania krwi ze wskazaniem na konkretnego pacjenta

Przed marcową akcją informowaliśmy o zbiórce krwi dla Józefa Makowskiego oraz Hani Szymańskiej. By apel trafił do większej grupy odbiorców, rozesłaliśmy na Facebooku po różnych forach Krwiodawców prośbę o donację na te konkretne osoby. Otrzymane komentarze, pisząc delikatnie, nie były miłe. Większość osób zwracała uwagę, że nie ma czegoś takiego jak “oddanie krwi ze wskazaniem na konkretną osobę”, czy o zaświadczeniach o oddaniu krwi. 
Podkreślmy od razu, że zaświadczenia o oddaniu krwi oraz “oddanie krwi ze wskazaniem” to różne kwestie. Wysłaliśmy zatem zapytanie w tej sprawie do Narodowego Centrum Krwi. Mamy odpowiedź z jednoznacznym stanowiskiem. Continue reading

“Osiemnastka” z dodatkiem na przedwiośnie

Podsumowanie akcji krwiodawstwa. Zielonka, 17 marca. Dzisiejsza akcja honorowego oddawania krwi cieszyła się sporym zainteresowaniem, chociaż dzień wcześniej pogoda nie napawała optymizmem. Na szczęście w niedzielę było znacznie lepiej. Po raz kolejny Krwiodawcy udowodnili, że można na nich liczyć

Z zarejestrowanych 52 osób krew oddało 41, co łącznie daje 18,45 litra bezcennego leku ratującego życie, Cieszy również fakt, że w akcji biorą udział nowe osoby. “Świeża krew” zawsze mile widziana 😉 Mamy nadzieję, że będą regularnie przychodzili na nasze akcje.

Continue reading

PAMIĘTAMY

16 marca 2011 roku odszedł Andrzej Dzieciątko – Pomysłodawca, Założyciel i Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi “Krzyś” w Zielonce. Wspaniały Człowiek oraz Przyjaciel, który pomagał potrzebującym oraz uwrażliwił nas na potrzeby bliźnich, byśmy nie przechodzili obok ludzkiego cierpienia obojętnie. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci i sercach.

Garść informacji przed “marcową” akcją krwiodawstwa

Szanowni Krwiodawcy,
zgodnie z obietnicą podajemy poniżej najważniejsze informacje dot. najbliższej akcji krwiodawstwa, która zaplanowana jest na 17 marca (niedziela). Lista może być edytowana, na co warto zwrócić uwagę. Będziemy o tym wspominać i odpowiednio oznaczać.

1. 𝐋𝐨𝐤𝐚𝐥𝐢𝐳𝐚𝐜𝐣𝐚: ambulans do poboru krwi będzie czekać na Krwiodawców na parkingu przed Urzędem Miasta w Zielonce (ul. Lipowa 5). W przypadku awarii ambulansu akcję zorganizujemy i przeprowadzimy w budynku Urzędu Miasta. Dostęp do toalet jest zapewniony; w czasie akcji porozmawiamy z portierem o zrobieniu poczekalni w budynku w przypadku deszczu/wiatru. 

Continue reading

17 marca: oddaj krew w Zielonce [WYDARZENIE]

Klub Honorowych Dawców Krwi „Krzyś” serdecznie zaprasza wszystkich Krwiodawców, chętnych, wraz z rodzinami i bliskimi, do czynnego udziału w drugiej tegorocznej akcji honorowego oddawania krwi, która odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 17 marca
w ambulansie ustawionym przed budynkiem Urzędu Miasta w Zielonce
(ul. Lipowa 5) w godzinach 9:00 – 13:00 (zmiana z godz. 10:00 – 14:00, rejestracja dawców do godz. 12:30). Najprawdopodobniej podczas akcji będą wystawiane zaświadczenia do PIT o oddanej krwi. Continue reading

Nowy rok, ci sami my ;) “Oczko” z bonusem!

Podsumowanie akcji krwiodawstwa. Zielonka, 7 stycznia. Jeszcze tydzień temu balowaliśmy na Sylwestra, a dzisiaj miała miejsce pierwsza w tym roku akcją honorowego oddawania krwi w Zielonce. Przez ostatnie opady były lekkie obawy o pogodę w niedzielę. Oczekiwanie w poczekalni w kolejce mijało spokojnie. Chyba każdy był w dobrym nastroju i humor również dopisywał, nawet przy zmianie godzin postoju ambulansu ;). Nie pierwszy raz Krwiodawcy z Zielonki udowodnili, ze zawsze można na nich liczyć. Za to ogromne dzięki i wyrazy uznania! 
Continue reading

Informacje przed styczniową akcją krwiodawstwa

Szanowni Krwiodawcy,
zgodnie z obietnicą podajemy poniżej najważniejsze informacje dot. najbliższej akcji krwiodawstwa, która zaplanowana jest na 7 stycznia (niedziela). Lista może być edytowana, na co warto zwrócić uwagę. Będziemy o tym wspominać.

1. 𝐋𝐨𝐤𝐚𝐥𝐢𝐳𝐚𝐜𝐣𝐚: po raz drugi w historii krwiobus będzie czekać na Krwiodawców 𝐩𝐨𝐝 Szkołę 𝐏𝐨𝐝𝐬𝐭𝐚𝐰𝐨𝐰𝐚̨ 𝐧𝐫 𝟐 𝐙𝐢𝐞𝐥𝐨𝐧𝐜𝐞 (ul. Powstańców 3). W przypadku niepogody będziemy mieć również do dyspozycji fragment budynku (sala/korytarz), gdzie zrobimy szatnię (poczekalnię). 𝑫𝒛𝒊𝒆̨𝒌𝒖𝒋𝒆𝒎𝒚 𝑷𝒂𝒏𝒊 𝑫𝒚𝒓𝒆𝒌𝒕𝒐𝒓 𝑺𝒛𝒌𝒐ł𝒚 𝑷𝒐𝒅𝒔𝒕𝒂𝒘𝒐𝒘𝒆𝒋 𝒛𝒂 𝒘𝒚𝒓𝒂𝒛̇𝒆𝒏𝒊𝒆 𝒛𝒈𝒐𝒅𝒚 𝒏𝒂 𝒑𝒓𝒛𝒆𝒑𝒓𝒐𝒘𝒂𝒅𝒛𝒆𝒏𝒊𝒆 𝒂𝒌𝒄𝒋𝒊 𝒊 𝒋𝒆𝒋 𝒛𝒐𝒓𝒈𝒂𝒏𝒊𝒛𝒐𝒘𝒂𝒏𝒊e.

Continue reading

7 stycznia 2024: oddaj krew w Zielonce [WYDARZENIE]

Klub Honorowych Dawców Krwi „Krzyś” serdecznie zaprasza wszystkich Krwiodawców, chętnych, wraz z rodzinami i bliskimi, do czynnego udziału w pierwszej w tym roku akcji honorowego oddawania krwi, która odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 7 stycznia w w ambulansie ustawionym przed Szkołą Podstawową nr 2 w Zielonce (ul. Powstańców 3). Od tego roku akcje będą w nowych godzinach 9:00 – 13:00 (zmiana z godz. 10:00 – 14:00, rejestracja dawców do godz. 12:30). Najprawdopodobniej podczas akcji będą wystawiane zaświadczenia do PIT o oddanej krwi

Przypominamy, że do akcji może przyłączyć się każda zdrowa pełnoletnia osoba (zobacz, czy możesz oddać krew). Nie trzeba być członkiem klubu KDK „Krzyś” i nie trzeba znać swojej grupy krwi.
Continue reading

Jak liczyć przerwy między donacjami?

Ukończone 18 lat i minimum 50 kg wagi, brak przewlekłych chorób oraz dobre samopoczucie. I, jak dobrze wiemy, kobiety mogą oddawać krew pełną czterokrotnie,
a mężczyźni – sześciokrotnie. W obu przypadkach należy zachować 57 dni (8 tygodni + 1 dzień) przerwy. To już wiemy. Schody pojawiają się, gdy podczas rejestracji – najczęściej podczas akcji wypadającej w wakacje – słyszymy, że za często oddajemy krew chociaż w ostatnim czasie jest pięć akcji (UWAGA: w tym roku jest ich 6). Na czym polega ta rozbieżność?

Continue reading

Odliczenie krwi od podatku PIT [GRAFIKA]

Podczas dwóch tegorocznych pierwszych akcji znaczna część Krwiodawców będzie brała zaświadczenia o oddanej krwi (lub jej składników). Dzięki takiemu zaświadczeniu można “odliczyć” krew w zeznaniu podatkowym.

Jeżeli ktoś nie był na akcji i nie uzyskał zaświadczenia, może sobie odliczyć wysokość darowizny wg tego artykułu.

Continue reading