Podczas dwóch tegorocznych pierwszych akcji znaczna część Krwiodawców będzie brała zaświadczenia o oddanej krwi (lub jej składników). Dzięki takiemu zaświadczeniu można “odliczyć” krew w zeznaniu podatkowym.
Jeżeli ktoś nie był na akcji i nie uzyskał zaświadczenia, może sobie odliczyć wysokość darowizny wg tego artykułu.
Wówczas do PIT-a (np. PIT 37) dołączamy PIT/0 – informację o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku.
Dane do PIT/O – pola D.1.1. (dane identyfikacyjne i adres obdarowanego):
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
ul. Saska 63/75
00-001 Warszawa
– więcej TUTAJ
! Podatnik, który w roku podatkowym oddał honorowo krew, ma prawo skorzystać ze specjalnej ulgi dla honorowych krwiodawców. Odliczenie dokonuję się od dochodu (przychodu). Wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi. Wysokość ulgi obliczamy mnożąc ilość faktycznie oddanej honorowo krwi (lub osocza) przez przyjęty dla tej ulgi przelicznik, w postaci obowiązującego ekwiwalentu pieniężnego za jeden litr pobranej krwi, tj. 130 zł. Odliczenie z tego tytułu nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 6% dochodu (w przypadku „ryczałtowców” 6% przychodu), wykazanego w zeznaniu
UWAGA: korzystając z e-deklaracji dostępnej na stronie Ministerstwa podatki.gov.pl (KLIK) warto pamiętać, że nie ma tam wprowadzonych naszych ulg, np. za krew. Należy ją dopisać na ww. stronie lub wypełnić deklarację PIT za pomocą dedykowanych programów.
> Warto przeczytać również TEN ARTYKUŁ
——-
źródło zdjęć: Legion HDK
Opracowanie: Tomasz Górski