Dni Dawcy Szpiku już w niedzielę [DKMS POLSKA]

Podczas niedzielnej akcji honorowego oddawania krwi (w Miejskim Gimnazjum im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w godz. 10:00 – 14:00) będzie również możliwość rejestacji jako potencjalny dawca szpiku (komórek macierzystych). Należy mieć na uwadze, że rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że właśnie Ty jesteś genetycznym bliźniakiem, dasz komuś nadzieję na nowe ŻYCIE. ZASTANÓW SIĘ, ZANIM PODEJMIESZ DECYZJĘ
O REJESTRACJI
!

Kto może być dawcą? Dawcą może być każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50kg lub nie ma dużej nadwagi. Jeżeli zdecydujesz się zostać potencjalnym dawcą, wystarczy, że wypełnisz formularz rejestracji (wyłącznie podczas trwania Dni Dawcy Szpiku w niedzielę) oraz pobierzesz wymaz ze śliny na specjalne pałeczki (będzie instrukcja wyjaśniająca, jak prawidłowo taki wymaz zrobić oraz powie o tym wolontariusz). Faktycznie dawcą zostaniesz, gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy zgodności tkankowej, jak chory pacjent. Wtedy niezbędne będą dodatkowe badania lekarskie.
Każdy potencjalny dawca może być zarejestrowany tylko w jednej bazie potencjalnych dawców szpiku w kraju, w którym zamieszkuje. Nie ma sensu dokonywanie rejestracji w więcej niż jednej bazie, ponieważ informacje na temat każdego zarejestrowanego dawcy wraz z anonimowymi danymi są umieszcane w jednym, światowym rejestrze. Poza tym każdorazowa rejestracja i badania kosztują, co może generować dodatkowe koszty. Pamiętaj! Jeżeli zmieniasz dane adresowe lub osobowe, prosimy poinformuj o tym.

Kiedy zostaniesz dawcą…  Chory na białaczkę dostaje szansę na nowe życie, kiedy dochodzi do przeszczepienia komórek macierzystych od niespokrewnionego, zgodnego genetycznie dawcy. Istnieją dwa sposoby pobrania komórek macierzystych:

  • najczęściej stosowaną metodą (ok. 80%) jest pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej dawcy). Przez 5 dni otrzymuje on wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu) pobudzającą produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które następnie można pobrać specjalną metodą bezpośrednio z krwi. Podczas zażywania leku wystąpić mogą grypopodobne symptomy. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienie odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane. Nie ma potrzeby pobytu dawcy w szpitalu.
  • drugą metodą jest pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy!). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera się ok. 5% szpiku kostnego. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne ryzyko, jakie ponosi dawca podczas zabiegu to ewentualne efekty uboczne narkozy.

Potencjalnym dawcą szpiku można też zostać nie wychodząc z domu. DKMS Polska, jako jedyna organizacja w Polsce, rejestruje potencjalnych dawców on-line. Wystarczy wejść na stronę Fundacji i będziesz postępował zgodnie z instrukcjami. Maksymalnie po 2-3 tygodniach w Twojej skrzynce pocztowej znajdziesz pakiet rejestracyjny (formularz, pałeczki do poboru wymazu ze śliny oraz instrukcję wyjaśniającą, jak prawidłowo taki wymaz zrobić). Po wykonaniu wszystkich czynności, pałeczki oraz formularz prześlij na adres Fundacji.

Źródło: ulotka informacyjna DKMS Polska

Więcej informacji na stronie DKMS

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.