Featured Post

RODO a powiadomienia od KHDK „Krzyś” [WAŻNE]

25 maja 2018 r. zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane...

Read More

Idź z(a) głosem, oddaj krew dla Kamila Dzieciątko [AKCJA KRWIODAWST

UWAGA: ZBIERAMY KREW DLA KAMILA DZIECIĄTKO, SYNA ZAŁOŻYCIELA ORAZ PREZESA KHDK „KRZYŚ” W ZIELONCE! Klub Honorowych Dawców Krwi „Krzyś” serdecznie zaprasza wszystkich Krwiodawców, chętnych, wraz z rodzinami i bliskimi, do czynnego udziału w ostatniej w tym roku akcji honorowego...

Read More

Po nitce do... kadzielni. Zlot krwiodawców w Kielcach [RELACJA, ZDJĘCIA] / Jak przeliczyć składniki krwi?

Tę kwestię reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19. stycznia 2006 r. w sprawie równoważnej ilości innych składników krwi, których oddanie umożliwia dawcy otrzymanie tytułów i odznak honorowych (pełne brzmienie poniżej). Należy wiedzieć, że tzw. przeliczniki zmieniają się co jakiś czas, np. kilka lat temu jedna donacja płytkowa opowiadała 740 ml krwi pełnej, teraz jedna donacja płytkowa to 500 ml. W praktyce stosuje się przelicznik obowiązujący w dniu donacji a nie w dniu przeliczania. Obecne rozporządzenie zaczęło obowiązywać 3. lutego 2006 roku.

  • Przykład: dawca oddał cztery razy płytki w roku 2005 i dwa razy po 3. lutego 2006.
    4 x 740 ml = 2960 ml czyli 2,96 l
    2 x 500 ml = 1000 ml czyli 1 l

Z tego wynika, że po przeliczeniu dawca oddał łącznie 3,96 l krwi pełnej.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 stycznia 2006 r. w sprawie równoważnej ilości innych składników krwi, których oddanie umożliwia dawcy krwi otrzymanie tytułów i odznak honorowych (Dz. U. z
dnia 9 lutego 2006 r.)
Na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681, z 1998 r.,
Nr 117, poz. 756, z 2001 r. Nr 126, poz. 1382 oraz z 2003 r., Nr 223, poz. 2215) zarządza się, co następuje:

  • § 1. Równoważnymi ilościami składników krwi odpowiadającymi jednemu litrowi oddanej krwi uprawniającymi do tytułu i odznaki honorowej „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” oraz umożliwiającymi otrzymanie odznaki „Honorowy DawcaKrwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” są:
    • 1) 3 litry osocza;
    • 2) 2 donacje krwinek płytkowych, pobranych przy użyciu separatora
      komórkowego;
    • 3) 0,5 donacji krwinek białych, pobranych przy użyciu separatora
      komórkowego;
    • 4) 2 jednostki krwinek czerwonych, pobranych przy użyciu separatora komórkowego.
  • § 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

250 ml płytek = 500 ml krwi

600 ml osocza = 200 ml krwi

Posted in: FAQ Krwiodawcy